  • Mfr # M39090.120.0028
  • Zoro # G2646275
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M39090.120.0028
Pin Diameter
13 mm
Nominal Diameter
12 mm
Shank Length
29 mm
Overall Length
28mm
Description
Dowel Pin,Steel,12mm dia,28mm L,PK10, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 12 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 28 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 12 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 10