  • Mfr # M39090.060.0020
  • Zoro # G0409431
Key Features
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
7 mm
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39090.060.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
7 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
21 mm
Thread Size
M4
Overall Length
20mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Pull Out
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
C60
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Meets
DIN 7979 D
Dimensional Standards
DIN 7979D
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,20mm L,PK50, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Thread Size M4, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 20 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 50