  • Mfr # M39090.060.0060
  • Zoro # G0205689
Pin Diameter
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.060.0060
Pin Diameter
7 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
61 mm
Overall Length
60mm
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,60mm L,PK25, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Thread Size M4, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 25