  • Mfr # 27KY1250125
  • Zoro # G0726031
Key Features
Head Type
Dome
Material
Nylon
Shank Diameter
0.162 in
Body Length
23/64 in
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
27KY1250125
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Diameter
0.162 in
Body Length
Hole Size
0.125 in
Head Height
0.05 in
Head Dia.
0.25 in
Overall Length
Maximum Hole Diameter
0.125 in
Head Diameter
1/4 in
Maximum Material Thickness
1/8 in
Details
Item
Push-In Rivet
Head Type
Dome
Material
Nylon
System of Measurement
Inch
Rivet Type
Keyhole
Temp. Range (F)
-40 to 185 Degrees F
Color
White
Characteristics
Reusable
Application
For Fastening Metal, Wood, Circuit Boards, and Plastic Panels
Rivet Shank Type
Keyhole
Grip Range
0.125 in
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Finish
NO FINISH - NATURAL UL94 V-2 NYLON
Material Grade/Class
Ungraded
Compatible Material
Metal, Wood
Manufacturer Location
Made in USA*
Shank Type
Description
Push-In Rivet,White,Dome,23/64 In. L,PK25, System of Measurement Inch, Shank Diameter 0.162 in, Overall Length 13/32 in, Shank Type Keyhole, Material Nylon, Head Type Dome, Head Height 0.05 in, Head Diameter 1/4 in, Color White, Maximum Hole Diameter 0.125 in, Maximum Material Thickness 1/8 in, Product Type Push-In Rivet, Finish NO FINISH - NATURAL UL94 V-2 NYLON, Compatible Material Metal, Wood, Manufacturer Location Made in USA*, Body Length 23/64 in, Material Grade/Class Ungraded