  • Mfr # BULK-PR-PV-12
  • Zoro # G216327622
Water Absorption
0.3 %
Standards
FDA, UL 94 V-0
Color
White
Shape
Rod
Material
PVDF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PR-PV-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Length
12 in
Plastic Diameter
7/8 in
Plastic Diameter Tolerance
Not Rated
Plastic Length Tolerance
Water Absorption
0.3 %
Standards
FDA, UL 94 V-0
Item
PVDF Rod
Color
White
Shape
Rod
Material
PVDF
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Density
0.064 lb/cu in
Friction Coefficient
Dielectric Strength
20 kV/mm
Machinability
100 %
Shore Hardness
75 Shore D
Impact Strength
1.97 ft-lb/in
Minimum Temperature
-25 Degrees F
Weight
1.848 lb
Maximum Temperature
265 Degrees F
FDA Compliance
FDA Compliant
Rockwell Hardness
80 HRM
Coefficient of Thermal Expansion
6.6 x 10^-5 in/in/ Degrees F
Light Transmission
25 %
Flexural Modulus
260,000 psi
Description
PVDF Rod, PVDF, Plastic Length 12 in, Plastic Diameter 7/8 in, White, Plastic Clarity Opaque, Minimum Temperature -25 Degrees F, Maximum Temperature 265 Degrees F, Tensile Strength Not Rated, Impact Strength 1.97 ft-lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption 0.3 Percent, Plastic Density 0.064 lb/cu in