  • Mfr # PS-EPVC-RD-6MMX48X48
  • Zoro # G008839050
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Thickness
6 mm
Nominal Size
48 in W x 48 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PS-EPVC-RD-6MMX48X48
Plastic Thickness
6 mm
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Color
Red
Tensile Strength
2,250 psi
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Friction Rating
Shape
Square
Weight
11.59 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 6 mm, Red, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D