Mfr # CPS-PP-RD-4MMX24X24
Zoro # G208838983
/eaKey Features
Plastic Thickness
4 mm
Grade
Digital Print
Impact Strength
Not Rated
Impact Strength Rating
Not Rated
Backing Type
No Backing
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
CPS-PP-RD-4MMX24X24
Plastic Thickness
4 mm
Plastic Width
24 in
Plastic Length
24 in
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Digital Print, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 4 mm, Red, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,000 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 320 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness Not Rated