  • Mfr # CAK2-1032-225-50
  • Zoro # G2107570
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
19/64"
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CAK2-1032-225-50
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.34 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.585 in
Hole Size
0.297 in
Head Height
0.019 in
Flange Thickness
0.019 in
Maximum Material Thickness
0.225 in
Installed Length
5/16 in
Maximum Hole Diameter
0.297 in
Body Length
Minimum Material Thickness
0.13 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
0.130 in to 0.225 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Used to Securely Fasten Metals
Material Grade/Class
Thread Type
Fine
Thread Fit
2B
Insert Nut Type
Rivet Nut
Body Type
Round
Compatible Material
Metal
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 39/64 in, Installed Length 5/16 in, Thread Size #10-32, Thread Type Fine, Flange Diameter 0.34375 in, Flange Thickness 0.019 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Knurled, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.297 in, Minimum Material Thickness 0.13 in, Maximum Material Thickness 0.225 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Round