  • Mfr # CFH2-1032-135T-25
  • Zoro # G2804448
Drill Bit Size
#2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CFH2-1032-135T-25
Thread Size
#10-32
Drill Bit Size
#2
Flange Diameter
0.359 in
Insert Diameter
0.223 in
Overall Length
0.406 in
Hole Size
0.224 in
Head Height
0.043 in
Maximum Material Thickness
0.135 in
Maximum Hole Diameter
0.224 in
Minimum Material Thickness
0.085 in
Flange Thickness
0.043 in
Grip Range
0.085 in to 0.135 in
Thread Type
Fine
Material Grade/Class
1008/1010
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 7/32 in, Overall Length 29/64 in, Installed Length 13/64 in, Thread Size #10-32, Thread Type Fine, Flange Diameter 0.359375 in, Flange Thickness 0.043 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size #2, Maximum Hole Diameter 0.224 in, Minimum Material Thickness 0.085 in, Maximum Material Thickness 0.135 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex