  • Mfr # U69335.025.0165
  • Zoro # G0991243
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Flange Style
Flush
Thread Size
1/4"-20
Drill Bit Size
3/8"
Material
Aluminum
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U69335.025.0165
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Drill Bit Size
3/8"
Flange Diameter
0.415 in
Insert Diameter
0.374 in
Overall Length
0.602 in
Head Height
0.022 in
Hole Size
0.375 in
Flange Thickness
0.022 in
Maximum Material Thickness
0.165 in
Minimum Material Thickness
0.03 in
Maximum Hole Diameter
0.375 in
Body Length
Details
CAD Available
Yes
Item
Rivet Nut
Flange Style
Flush
Material
Aluminum
Finish
Plain
Grip Range
0.030 in to 0.165 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Insert Nut Type
Rivet Nut
Pack Size
Small Pack
Thread Type
Coarse
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 3/8 in, Overall Length 39/64 in, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.415 in, Flange Thickness 0.022 in, Material Aluminum, Finish Plain, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 3/8 in, Maximum Hole Diameter 0.375 in, Minimum Material Thickness 0.03 in, Maximum Material Thickness 0.165 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Length 39/64 in, End Type Open, Flange Style Flush, Package Quantity 50