  • Mfr # CAH2-2520-260-40
  • Zoro # G2804201
Key Features
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Drill Bit Size
3/8"
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CAH2-2520-260-40
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Drill Bit Size
3/8"
Flange Diameter
0.51 in
Insert Diameter
0.374 in
Overall Length
0.685 in
Head Height
0.03 in
Hole Size
0.375 in
Minimum Material Thickness
0.165 in
Flange Thickness
0.03 in
Body Length
Maximum Material Thickness
0.26 in
Installed Length
Maximum Hole Diameter
0.375 in
Details
Item
Rivet Nut
Body Texture
Smooth
Flange Style
Flanged
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Grip Range
0.165 in to 0.260 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Used to Securely Fasten Metals
Compatible Material
Metal
Thread Fit
2B
Material Grade/Class
1008/1010
Body Type
Hex
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Type
Coarse
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 3/8 in, Overall Length 23/32 in, Installed Length 13/32 in, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.515625 in, Flange Thickness 0.03 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 25/64 in, Maximum Hole Diameter 0.375 in, Minimum Material Thickness 0.165 in, Maximum Material Thickness 0.26 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex