  • Mfr # U69135.037.0312
  • Zoro # G0912852
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Body Texture
Knurled
Thread Size
3/8"-16
Drill Bit Size
17/32"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U69135.037.0312
Flange Diameter
0.685 in
Insert Diameter
0.53 in
Overall Length
0.808 in
Hole Size
0.53 in
Head Height
0.07 in
Maximum Hole Diameter
0.53 in
Flange Thickness
0.07 in
Maximum Material Thickness
0.312 in
Minimum Material Thickness
0.15 in
Details
CAD Available
Yes
Item
Rivet Nut
Body Texture
Knurled
Grip Range
0.150 in to 0.312 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 17/32 in, Overall Length 13/16 in, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.685 in, Flange Thickness 0.07 in, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Body Texture Knurled, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 17/32 in, Maximum Hole Diameter 0.53 in, Minimum Material Thickness 0.15 in, Maximum Material Thickness 0.312 in, Insert Nut Type Rivet Nut, End Type Open, Flange Style Flanged