  • Mfr # U69316.037.0200
  • Zoro # G1296547
Thread Size
3/8"-16
Drill Bit Size
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U69316.037.0200
Thread Size
3/8"-16
Drill Bit Size
1/2"
Flange Diameter
0.781 in
Insert Diameter
0.49 in
Overall Length
0.938 in
Head Height
0.088 in
Hole Size
0.49 in
Maximum Hole Diameter
0.49 in
Flange Thickness
0.088 in
Minimum Material Thickness
0.115 in
Maximum Material Thickness
0.2 in
Grip Range
0.115 in to 0.200 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 31/64 in, Overall Length 15/16 in, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.78125 in, Flange Thickness 0.088 in, Material Aluminum, Finish Plain, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 1/2 in, Maximum Hole Diameter 0.49 in, Minimum Material Thickness 0.115 in, Maximum Material Thickness 0.2 in, Insert Nut Type Rivet Nut, End Type Open, Flange Style Flanged, Package Quantity 20