  • Mfr # CFH2-3118-245T-10
  • Zoro # G2804396
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Thread Size
5/16"-18
Drill Bit Size
U
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CFH2-3118-245T-10
Thread Size
5/16"-18
Drill Bit Size
U
Flange Diameter
0.577 in
Insert Diameter
0.368 in
Overall Length
0.703 in
Hole Size
0.369 in
Head Height
0.048 in
Installed Length
3/8 in
Flange Thickness
0.048 in
Body Length
Maximum Material Thickness
0.245 in
Maximum Hole Diameter
0.369 in
Minimum Material Thickness
0.175 in
Details
CAD Available
Yes
Grip Range
0.175 in to 0.245 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 3/8 in, Overall Length 3/4 in, Installed Length 3/8 in, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.577 in, Flange Thickness 0.048 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size U, Maximum Hole Diameter 0.369 in, Minimum Material Thickness 0.175 in, Maximum Material Thickness 0.245 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex