  • Mfr # U69136.013.0075
  • Zoro # G2471183
Drill Bit Size
#12
Flange Diameter
0.325 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U69136.013.0075
Thread Size
#6-32
Drill Bit Size
#12
Flange Diameter
0.325 in
Insert Diameter
0.189 in
Overall Length
0.438 in
Head Height
0.032 in
Hole Size
0.189 in
Flange Thickness
0.032 in
Maximum Material Thickness
0.075 in
Maximum Hole Diameter
0.189 in
Minimum Material Thickness
0.01 in
Grip Range
0.010 in to 0.075 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 3/16 in, Overall Length 7/16 in, Thread Size #6-32, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.325 in, Flange Thickness 0.032 in, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size #12, Maximum Hole Diameter 0.189 in, Minimum Material Thickness 0.01 in, Maximum Material Thickness 0.075 in, Insert Nut Type Rivet Nut, End Type Open, Flange Style Flush, Package Quantity 100