  • Mfr # M69155.060.0165
  • Zoro # G0585593
Key Features
Flange Style
Flush
Thread Size
M6-1.00
Drill Bit Size
3/8"
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M69155.060.0165
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Drill Bit Size
3/8"
Flange Diameter
0.413 in
Insert Diameter
0.374 in
Overall Length
0.61 in
Head Height
0.024 in
Hole Size
0.375 in
Maximum Hole Diameter
9.525 mm
Minimum Material Thickness
0.762 mm
Maximum Material Thickness
4.191 mm
Flange Thickness
0.6096 mm
Body Length
15.494 mm
Details
Item
Rivet Nut
Flange Style
Flush
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Grip Range
0.030 in to 0.165 in
System of Measurement
Metric
End Type
Open
Application
Insert Nut Type
Rivet Nut
Thread Pitch
1 mm
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Description
Rivet Nut, System of Measurement Metric, Insert Diameter 9.5 mm, Overall Length 15.5 mm, Thread Size M6-1.00, Thread Type Coarse, Flange Diameter 10.5 mm, Flange Thickness 0.6096 mm, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 3/8 in, Maximum Hole Diameter 9.525 mm, Minimum Material Thickness 0.762 mm, Maximum Material Thickness 4.191 mm, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Length 15.494 mm, End Type Open, Flange Style Flush, Package Quantity 40