  • Mfr # 3R1.125-72
  • Zoro # G2595774
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Alloy Type
303
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Standards
AISI 303, AMS 5640 T Type 1, ASTM A484, ASTM A582, UNS S30300
Temper
Annealed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3R1.125-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
1 1/8 in
Length
6 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-6 in
Outside Diameter
1 1/8 in
Overall Length
6 ft
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Details
Alloy Type
303
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Standards
Temper
Annealed
Typical Hardness
160
Item
Stainless Steel Rod
Material
Stainless Steel
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
35,000
Typical Tensile Strength (PSI)
90,000
Application
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
77 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Undersized
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
90,000 psi
Minimum Temperature
Not Rated
Appearance
Shiny
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Shape
Rod
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatment
Straightness Tolerance
0.125 in per 5 ft
System of Measurement
Inch
Yield Strength
35,000 psi
Brinell Hardness
134 BHN
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
20 %
Resistance Properties
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 303, Rod, Outside Diameter 1 1/8 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.0025 in, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 35,000 psi, Tensile Strength 90,000 psi, 134 BHN Brinell Hardness, 77 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number