  • Mfr # 440R1.5-12
  • Zoro # G3382793
/ea
Key Features
Alloy Type
440C
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS 5630, ASTM A276, ASTM A580
Temper
Annealed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
440R1.5-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
1 1/2 in
Length
1 ft
Length Tolerance
+/-1 in
Diameter Tolerance
+/-0.003 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.003 in
Outside Diameter
1 1/2 in
Details
Alloy Type
440C
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS 5630, ASTM A276, ASTM A580
Temper
Annealed
Typical Hardness
230
Item
Stainless Steel Rod
Material
Stainless Steel
Typical Tensile Strength (PSI)
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
65,000
Heat Treatment
Straightness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Fabrication
Cold Rolled
Material Grade
Yield Strength
65,000 psi
Maximum Temperature
800 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
110,000 psi
Shape
Rod
System of Measurement
Inch
Application
Minimum Temperature
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
293 BHN
Rockwell Hardness
30 HRC
Appearance
Shiny
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Wear-Resistant, Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
8 %
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 440C, Rod, Outside Diameter 1 1/2 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.003 in, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 65,000 psi, Tensile Strength 110,000 psi, 293 BHN Brinell Hardness, 30 HRC Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards AMS 5630, ASTM A276, ASTM A580