  • Mfr # 18R2.125-12
  • Zoro # G2395897
Length Tolerance
+/-1 in
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
18R2.125-12
Length Tolerance
+/-1 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+0.000/-0.003 in
Diameter
2 1/8 in
Outside Diameter
2 1/8 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.003 in
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
55,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tensile Strength
65,000 psi
Machinability
78 %
Yield Strength
55,000 psi
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 2 1/8 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.003 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 70 BHN, Tensile Strength 65,000 psi, Machinability 78 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number