  • Mfr # 15R1.25-12
  • Zoro # G3310334
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-1 in
Finish
Unpolished
Alloy Type
1215
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
15R1.25-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.002 in
Diameter
1 1/4 in
Length
1 ft
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.002 in
Outside Diameter
1 1/4 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Finish
Unpolished
Alloy Type
1215
Type
General Purpose
Temper
Cold Finish
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Yield Strength
60,000 psi
Heat Treatment
No Heat Treatment
Machinability
136 %
Brinell Hardness
85 BHN
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
78,000 psi
Tolerance Rating
Standard
System of Measurement
Inch
Shape
Rod
Application
General Purpose
Rockwell Hardness
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Wear-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1215, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 1/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.002 in, Yield Strength 60,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Machinability 136 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number