  • Mfr # 15R1.375-12
  • Zoro # G0486516
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
AISI 1215, ASTM 108, UNS G12150
Length Tolerance
+/-1 in
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Type
General Purpose
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
15R1.375-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Diameter
1 3/8 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.002 in
Length
1 ft
Outside Diameter
1 3/8 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.002 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
Temper
Cold Finish
Finish
Unpolished
Alloy Type
1215
Material Grade
1215
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
85 BHN
Machinability
136 %
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Rod
Yield Strength
60,000 psi
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
78,000 psi
Application
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
No Heat Treatment
Rockwell Hardness
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Wear-Resistant
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1215, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 3/8 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.002 in, Yield Strength 60,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Machinability 136 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number