  • Mfr # BULK-RS-E60-280
  • Zoro # G0310287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-280
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Length
5 ft.
Width
36"
Thickness
3/16"
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Application
Weather Resistant
Material
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Good
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good