  • Mfr # BULK-RS-S30-72
  • Zoro # G0310110
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-72
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
850 psi
Elongation
300 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
35 %
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
850 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 30 Shore A, Grade Standard, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 850 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Poor