  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-293
  • Zoro # G0242326
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-293
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
15 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
15 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Material
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Color
Maximum Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
20 %
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Poor
Tear Strength
17 N/mm
Water Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 15 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in