  • Mfr # BULK-RS-S30-76
  • Zoro # G0310025
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-76
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Width
36"
Length
5 ft.
Thickness
1/8"
Overall Width
36 in
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
850 psi
Elongation
300 %
Finish
Standard
Type
Commercial Grade
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Application
Extreme Temperature
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
35 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
850 psi
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 30A, Grade Standard, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 5 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 850 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair, Water Resistance Good