  • Mfr # ZSHT-M08-M1000-104SU
  • Zoro # G212533379
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
8 mm
Length
16 mm
Material
1045 Carbon Steel
Standards
ASTM A108
Finish
Polished
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHT-M08-M1000-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
8 mm
Length
16 mm
Overall Length
1,000 mm
Length Tolerance
Thread Size
M6x1.0
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Step Down Diameter
6 mm
Step Down Diameter Tolerance
Thread Length
12 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
Standards
ASTM A108
Finish
Polished
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Item
Single End Threaded Rotary Shaft
System of Measurement
Metric
End Type
Threaded
Number of Grooves
0
Description
Single End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 8 mm, Overall Length 1,000 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 6 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M6x1.0, Groove Spacing Not Applicable