  • Mfr # ZSHTT-M15-M1000-104SU
  • Zoro # G312534337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
15 mm
Length
30 mm
Thread Size
M12x1.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSHTT-M15-M1000-104SU
Diameter
15 mm
Length
30 mm
Thread Size
M12x1.25
Step Down Diameter
12 mm
Overall Length
1,000 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Thread Length
20 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Double End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 15 mm, Overall Length 1,000 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 12 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M12x1.25, Groove Spacing Not Applicable