  • Mfr # ZSHDT-M25-M1200-104SU
  • Zoro # G712484485
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHDT-M25-M1200-104SU
Diameter
25 mm
Overall Length
1,200 mm
D-Profile Length
1,200 mm
Flat Width
Hole Depth
20 mm
Diameter Tolerance
Hole Size
M10x1.5
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
D-Profile Shaft with Tapped Hole, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 25 mm, Overall Length 1,200 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type D-Profile, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable