  • Mfr # ZSHT-M10-M1200-104SU
  • Zoro # G612483854
Diameter
10 mm
Length
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSHT-M10-M1200-104SU
Diameter
10 mm
Length
20 mm
Overall Length
1,200 mm
Step Down Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Thread Size
M8x1.0
Thread Length
15 mm
Step Down Diameter
8 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Single End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 10 mm, Overall Length 1,200 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 8 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M8x1.0, Groove Spacing Not Applicable