  • Mfr # ZSHT-M25-M1200-104SU
  • Zoro # G312533200
Diameter
25 mm
Length
45 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHT-M25-M1200-104SU
Diameter
25 mm
Length
45 mm
Step Down Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Step Down Diameter
20 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Thread Size
M20x1.5
Overall Length
1,200 mm
Thread Length
30 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Single End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 25 mm, Overall Length 1,200 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 20 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M20x1.5, Groove Spacing Not Applicable