  • Mfr # ZSHT-M20-M0500-104SU
  • Zoro # G412484150
Diameter
20 mm
Length
40 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHT-M20-M0500-104SU
Diameter
20 mm
Length
40 mm
Overall Length
500 mm
Step Down Diameter
16 mm
Step Down Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Thread Length
25 mm
Thread Size
M16x1.5
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Single End Threaded Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 20 mm, Overall Length 500 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Threaded, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter 16 mm, Step Down Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size M16x1.5, Groove Spacing Not Applicable