  • Mfr # ZSHD-M15-M0500-104SU
  • Zoro # G712533978
/ea
Key Features
Diameter
15 mm
Material
1045 Carbon Steel
D-Profile Length
500 mm
Flat Width
7 1/2 mm
Standards
ASTM A108
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHD-M15-M0500-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
15 mm
D-Profile Length
500 mm
Flat Width
7 1/2 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Overall Length
500 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
Standards
ASTM A108
End Type
D-Profile
Item
D-Profile Rotary Shaft
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Number of Grooves
0
Finish
Polished
System of Measurement
Metric
Description
D-Profile Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 15 mm, Overall Length 500 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type D-Profile, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable, Groove Spacing Not Applicable