  • Mfr # M39760.026.0006
  • Zoro # G3416765
Key Features
Pin Item
Round Head Grooved Pin
Steel
Material Grade
Ust 36-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39760.026.0006
Dimensions
Pin Dia.
2.6 mm
Overall Length
6 mm
Dia.
2.6mm
Head Dia. (In.)
4,5mm
Number of Sizes
1
Length (In.)
6mm
Pin Diameter
2.6 mm
Shank Length
6 mm
Details
Pin Item
Round Head Grooved Pin
Steel
Material Grade
Ust 36-2
Standards
DIN 1476
Type
Round
Item
Grooved Pin,2.6mm dia,6mm L,PK50
Number of Pieces
1
Finish
Material
Number of pieces
Pin Type
Round Head
Product Type
Grooved Pin
Description
Grooved Pin,2.6mm dia,6mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2.6 mm, Shank Length 6 mm, Pin Type Round Head, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1476, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50