  • Mfr # BULK-RS-BHS50-895
  • Zoro # G6252967
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-895
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
1/4"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Application
Oil Resistant
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Type
High Grade
Material
Color
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good