  • Mfr # BULK-RS-E60-207
  • Zoro # G7569414
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-207
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Texture
Smooth
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
33 %
Shape
Roll
Minimum Temperature
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good