  • Mfr # BULK-RS-SBR75-175
  • Zoro # G7501785
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SBR75-175
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
15 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
15 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
200 %
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
800 psi
Minimum Temperature
Shape
Roll
Compression Set
38 %
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 15 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Excellent