  • Mfr # BULK-RS-E60-248
  • Zoro # G1855996
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-248
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Length
24"
Thickness
1/2"
Width
12"
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Commercial Grade
Material
Color
Application
Weather Resistant
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Good
Oil Resistance
Poor
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent