  • Mfr # BULK-RS-E60-914
  • Zoro # G3018060
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-914
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
33 %
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.03125 in, Abrasion Resistance Good