  • Mfr # BULK-RS-E60-245
  • Zoro # G1381213
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-245
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Thickness
3/16"
Width
12"
Length
24"
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standard
Color
Application
Weather Resistant
Type
Commercial Grade
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Poor
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent