  • Mfr # BULK-RS-E40MIL-13
  • Zoro # G0862294
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40MIL-13
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
3/16"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA410, MIL-R-3065E
Grade
Military
Type
Military Specification
Material
Color
Application
Weather Resistant
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Water Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
1,500 psi