  • Mfr # 70S0B-60-24X24
  • Zoro # G4461786
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant, Oil Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
70S0B-60-24X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
2 ft
Width
24"
Length
24"
Thickness
1/16"
Overall Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
4,400 psi
Elongation
480 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2240
Grade
Standard
Material
Application
Sealing, Cushioning, Shock-Absorbing, Cutting Surface, Bumper, Liner
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Color
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
Number of Ply
1
Compression Set
25 %
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Density
1.14 g/cc
Texture
Smooth
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
4,400 psi
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Polyurethane, Standards ASTM D2240, Number of Ply 1, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 4,400 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in