  • Mfr # 70S0L-95-12X12
  • Zoro # G4463256
Durometer
95A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
70S0L-95-12X12
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Length
12"
Width
12"
Thickness
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
95A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
5,600 psi
Elongation
350 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Compression Set
25 %
Tensile Strength
5,600 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 95 Shore A, Grade Standard, Material Polyurethane, Standards ASTM D2240, Number of Ply 1, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 5,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in