  • Mfr # 70S0F-90A-12X12
  • Zoro # G4460167
Rubber Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
70S0F-90A-12X12
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
3/16"
Length
12"
Width
12"
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
7,300 psi
Elongation
525 %
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Number of Ply
1
Minimum Adhesive Temperature
Compression Set
25 %
Maximum Adhesive Temperature
190 Degrees F
Tensile Strength
7,300 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade Standard, Material Polyurethane, Standards ASTM D2240, Number of Ply 1, Maximum Adhesive Temperature 190 Degrees F, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -20 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 7,300 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in