  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-89
  • Zoro # G2145577
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-RSBR60-89
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Length
24"
Width
12"
Thickness
1/16"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
400 psi
Elongation
200 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Material
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Type
Commercial Grade
Application
General Purpose
Color
Maximum Temperature
200 Degrees F
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
400 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
38 %
Density
1.5 g/cc
Oil Resistance
Poor
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Tear Strength
16 N/mm
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 60A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 603, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 400 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good