  • Mfr # BULK-RS-SBR75-159
  • Zoro # G0511542
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-SBR75-159
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Length
12"
Thickness
1/8"
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
200 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Type
Commercial Grade
Application
General Purpose
Color
Material
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tear Strength
16 N/mm
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Tensile Strength
800 psi
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Compression Set
38 %
Oil Resistance
Poor
Water Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good