  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-97
  • Zoro # G0269866
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-97
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
3/16"
Length
12"
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
400 psi
Elongation
200 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Application
General Purpose
Type
Commercial Grade
Color
Material
Compression Set
38 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
16 N/mm
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
400 psi
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 60A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 603, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 400 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good