  • Mfr # BULK-RS-SBR75-167
  • Zoro # G0812847
Rubber Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-167
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Width
12"
Thickness
3/32"
Length
24"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
24 in
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
200 %
Tensile Strength
800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
38 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.09375 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good