  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-12
  • Zoro # G7133271
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
12"
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Application
Extreme Temp Applications, Resists Ozone and Oxidation.
Color
Material
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Tear Strength
15 N/mm
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Maximum Temperature
450 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Abrasion Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Oil Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth