  • Mfr # BULK-RS-S30-16
  • Zoro # G0321142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S30-16
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/2"
Length
12"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
850 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Material
Application
Extreme Temperature
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Type
Commercial Grade
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Minimum Temperature
Tensile Strength
850 psi
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Compression Set
35 %
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
400 Degrees F
Tear Strength
8 N/mm
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Poor
Shape
Sheet
Density
1.15 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 30A, Grade Standard, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 850 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair, Water Resistance Good