  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-43
  • Zoro # G6902296
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-43
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
2 in
Width
2"
Length
36"
Thickness
1/4"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Strip
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair